Facebook

Zakopane

Początki polskiej stolicy Tatr

Cofnijmy się do przełomu XV i XVI wieku, kiedy to rozpoczyna się historia Zakopanego – stolicy polskich Tatr i miejscowości, do której rokrocznie przybywają turyści z całego świata. Powstała wtedy wieś zaczęła rozwijać się w XVIII wieku, gdy w Kuźnicach otwarto pierwszą w Galicji hutę, a prawdziwy rozkwit popularności miejscowości nastąpił w XIX wieku. Wtedy to otwarto tu szkołę rycerską, a Zakopane zyskało tytuł uzdrowiska. W roku 1933 uzyskało prawa miejskie, a fascynacja pięknem krajobrazów oraz potęgi Tatr rosła, czego odzwierciedleniem jest stałe lub regularne goszczenie tutaj wielkich artystów, takich jak Jan Kasprowicz, Kornel Makuszyński, czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Zakopane dzisiaj

Współcześnie każdy Polak i większość europejczyków wie jak wielkie znaczenie ma Zakopane. Jest nazywane stolicą polskich Tatr i zimową stolicą Polski, a rokrocznie przybywa tutaj w celach wypoczynkowych i rekreacyjnych kilka milionów turystów. Atrakcyjność miasta wynika z położenia w pobliżu Tatrzańskiego Parku Narodowego, a także dużej liczby miejsc noclegowych, ośrodków narciarskich, stoków oraz bliskości wspaniałych szczytów, a więc Rysów, Giewontu czy Kasprowego Wierchu. Tutejsze krajobrazy na długo pozostają w pamięci, a liczne lasy, stawy (w tym Dolina Pięciu Stawów i Morskie Oko), jaskinie i kaniony (np. w Dolinie Kościeliskiej) robią wrażenie na wszystkich. Doskonała infrastruktura narciarska sprzyja uprawianiu sportów zimowych, a liczne szlaki turystyczne imponują różnorodnością i pięknem.

Nie tylko Tatry

Zakopane to jednak nie tylko góry i narciarstwo, ale również bogata oferta kulturalna oraz duża liczba wspaniałych obiektów, które warto zobaczyć. Najbardziej znane są oczywiście Krupówki, zawsze tętniące życiem, chętnie odwiedzane są tutejsze muzea i galerie, a urokliwe obiekty i kompleks największych w Polsce skoczni narciarskich są idealnym dopełnieniem bogatej oferty turystycznej.

Niezależnie od pory roku, zapatrywań i gustów, warto zawitać w tej wspaniałej miejscowości. Zachwyca zawsze i daje ogromne możliwości – wypoczynkowe, rekreacyjne, sportowe oraz rozrywkowe. Wystarczy zawitać tu raz, by zakochać się w urokliwych krajobrazach i powracać w kolejnych latach...

Kontakt

Viva Tatry
34-500 Zakopane
ul. Pardałówka 30
tel. 666 666 543
rezerwacja@vivatatry.pl
Realizacja strony www : veeo.pl